Eshop
vánočních stromků

po-ne 10:00 – 17:00

Kam pro čerstvý vánoční stromek a přitom výrazně ušetřit?

Ve Stříteži n. Bečvou nedaleko farmy JZD se již od roku 1998 nachází plantáž vánočních stromečků, firmy Radhošťtrans spol. s r. o. Rostou zde sazenice jehličnatých dřevin určené vyloženě pro tento jediný účel vánoční výzdoby. Od vysazení sazenice se první stromečky dají řezat v šesti až sedmi letech. Pro své „zelenáče“ na Vánoce si mohou lidé na plantáž chodit od čtvrtku 1. prosince  do pátku 23. prosinceod 10.00 do 17.00 hodin. „Pro zájemce budou nachystané již nařezané stromečky, ze kterých si budou moci vybrat. Pokud přijede například celá rodinka s dětmi o víkendu, dostanou pilku a budou si moci z vyznačených stromků sami vyhlédnout a uřezat. Tuto atrakci umožňujeme pouze s doprovodem našeho pracovníka za přirážku 100,- Kč k ceně stromku.,“říká jednatel společnosti IvanStejskal. Cenově se budou stromky pohybovat na velmi příznivé hladině – od 250 do 999 korun za 1,5m až 3,5 m vysoký stromek, což je v průměru polovina ceny, za kterou se dá stejný stromek koupit ve městě. „V dnešní době by si lidé měli uvědomit, že koupí stromečku přímo na plantáži ušetří až několik stokorun, které mohou použít na jiné vánoční účely. Navíc mají zaručenu čerstvost stromků, protože pro přímý prodej řežeme stromečky maximálně na dva dny dopředu,“ říká k prodeji jednatel. „V letošním roce opět máme pro nejnáročnější zákazníky kategorii PREMIUM – stromky nevyšší kvality za 999,- Kč. Ve městě stojí takový stromek 1.500 a více Kč.

Letos roce bude opět fungovat na našich internetových stránkách www.radhost-trans.cz tzv. e-shop, kde si zájemci, kteří nemohou z jakéhokoliv důvodu navštívit plantáž osobně, mohou objednat stromeček v první jakosti podle druhu a velikosti a my jej pak zašleme přepravní společností. E-shop a ceník zveřejníme ve druhé polovině listopadu. Pokud si někdo objedná např. do firmy nebo po dohodě s rodinou či známými nejméně 20 ks stromků, můžeme tyto přivézt vlastní dodávkou za minimální přepravní cenu a opět se tak ušetří spousta času a peněz“

„Na plantáži provádíme rovněž doprovodný prodej větviček chvojí a jmelí, železných stojanů, zákazníkům na přání ofrézujeme silný kmínek stromku a stromeček i zabalíme do síťoviny“, doplňuje správce plantáže ing. Pliska.

„Také budeme prodávat hnojivo pro ty, kteří mají stojan s vodou a chtějí uchovat stromeček v kondici po celou dobu“.

Firma rovněž sadí stromečky do plastových kontejnerů. To znamená, že si pak stromeček mohou majitelé po Vánocích vysadit na zahradě a mít ho na více použití. Na plantáži naleznete jedli kavkazskou, smrk stříbrný, či jedli ojíněnou a další druhy. Plantáž samotná vyžaduje celoroční péči – likvidování travního porostu mezi stromky, stříhání a tvarování stromků, ochranu proti škůdcům.

Stromky na plantáži určené k těžbě jsou opatřeny štítky, které značí jakost stromků a že byl stromek vypěstován na plantáži vánočních stromků. „Velká výhoda těchto stromků je, že tak brzo neopadají a když už něco opadne, tak se nic nezabodává do koberce. Jehlice jsou jemné na omak, což jistě ocení všichni, kteří vánoční stromeček zdobí. Mám vyzkoušeno, že do konce ledna i déle vydrží úplně bez problémů. Pro stromeček doporučuji přijít nejlépe kolem Mikuláše a nenechávat to na poslední chvíli. Stromeček totiž velkým teplotním šokem například den před Štědrým večerem hodně trpí a vypadá pak přeschle,“radí správce ing Pliska.

„Někteří rádoby ochránci životního prostředí propagují umělé vánoční stromky. Ale to je nesmysl, protože kolik energie se spotřebuje při jeho výrobě a i ten umělý stromek má svoji životnost a pak je to odpad – umělá hmota zatěžující životní prostředí. Naše stromečky jsou pěstované vyloženě za daným účelem na zemědělské půdě (je to alternativní zemědělská činnost) a životní prostředí se tím nezatěžuje vůbec – právě naopak jsou pěkným krajinotvorným prvkem, spotřebovávají kysličník uhličitý a do ovzduší vypouštějí čistý kyslík“ dodává ředitel společnosti.

Až se tedy budete rozhodovat, kam pro vánoční stromek, jsem přesvědčen, že jsme vám dali touto reportáží správný tip.