Eshop
vánočních stromků

po-ne 10:00 – 17:00

Často kladené dotazy

Co znamenají barevné štítky s logem a textem: „Vypěstováno na plantáži v České republice“?

Pokud si koupíte stromek s tímto označením, je zaručeno, že je vypěstován na plantáži v České republice, a takto označeným stromkem podporujete české pěstitele a chráníte životní prostředí i naše lesy. Přírodní vánoční stromky na našem trhu jsou převážně vypěstovány za tímto účelem na plantážích vánočních stromků. Jednotlivé barvy štítků odlišují jakosti stromků.


PREMIUM (fialový štítek) – stromek nejvyšší kvality, prakticky bez závad.


TOP Q (červený štítek) – stromek první jakosti, prakticky bez závad nebo jen s minimálními vadam, do 200 cm výšky.


TOP Q (bílý štítek) – stromek první jakosti, prakticky bez závad nebo jen s minimálními vadam, nad 200 cm výšky.


Stromky v akci (oranžový štítek) – nevelké vady, může chybět větvička z jedné strany, částečná nesouměrnost.Pro nenáročné (žlutý štítek) – řídký stromek, povoleny větší vady, ale pořád vypadá jako stromek.

STROMEK PŘÍRODNÍ NEBO UMĚLÝ?

V České republice nebylo statisticky zjištěno kolik lidí používá stromek přírodní a kolik umělý, ale v Německu má umělý stromek pořád méně lidí a brzy klesne na 5 % . Podle odborníků je to dáno jednak tradicí a také dobrou životní úrovní obyvatel. Existují názory tzv. ekologů, že umělým stromkem se šetří příroda. Tento názor je vyloženě scestný, protože umělý stromek se vyrábí z ropy a je to vlastně plast, který životní prostředí zatěžuje již při výrobě a po několika letech je z něj plastový odpad, který příroda neumí odbourat.

Naše stromky jsou na plantáži pěstovány za účelem vánoc. Už za svého života (6 – 10 let) vyprodukuje nemalé množství kyslíku a po svém uplatnění prostředí nezatěžuje. Kromě toho je plantáž významným prvkem v krajině.

JAK SE PĚSTUJÍ VÁNOČNÍ STROMKY

Stromky se pěstují ze semene 4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž doba pěstování každého druhu je jiná, do výšky 180cm naroste stromek ze semínka za:

  • jedle kavkazská 10-14 let
  • smrk pichlavý 10-12 let
  • smrk ztepilý 9-10 let
  • borovice černá 7-8 let
  • borovice lesní 6-7 let

V průběhu pěstování se stromky tvarují střihem a vyvazováním. Po dobu pěstování na plantáži poskytují stromky úkryt drobnému ptactvu, broukům a jiným drobným živočichům, také produkují životadárný kyslík, který naše civilizace značně spotřebovává. Např.podle testů vypracovaných na Vídeňské univerzitě bylo zjištěno, že k výrobě jednoho umělého stromku je spotřebováno tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků po celou dobu svého růstu a proto argument některých lidí, že mají umělý stromek a tím chrání životní prostředí je zcela mylný.

JAK SE CHOVAT K ŽIVÉMU VÁNOČNÍMU STROMKU:

Řezaný stromek:

V čase předvánočním je stromek třeba skladovat v chladném prostředí, před tím než jej umístíte do interiéru je třeba odříznout malý špalíček na kmínku, zalepeného smolou, aby mohla ke stromku proniknout voda ze stojanu. Pokud máte na stromek stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody, tedy nesmí se ořezávat, stromek saje vodu pletivy pod kůrou. Po Vánocích stromek ostříháme a spálíme v kamnech nebo odneseme na sběrné místo.

Stromek v květináči:

Stromek přeneseme z venku do místa z vyšší teplotou 5-10 °C (sklep, garáž) a necháme ho tam několik dní, poté přeneseme na chodbu nebo do bytu do nevytápěné místnosti o teplotě 15-18 °C. Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu a samozřejmě zalévat, ale pozor nepřelít. Po Vánocích stromek přenášíme v obráceném pořadí zpět a ponecháme až do jara v teplotě 1-5 °C. Ven stromek vyndáme až v období, kdy nehrozí pozdní mrazík. I přestože dodržujeme tento postup, někdy se stane, že stromek nepřežije, protože nezvládne rozdíl teplot.