Eshop
vánočních stromků

po-ne 10:00 – 17:00

Historie vánočního stromku

První písemná zmínka o tradici vánočního stromku je cca 500 let stará. Podle tradice a taky podle první zmínky se vánoční stromek také zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů, což ještě někteří lidé hlavně na Valašsku v zájmu zachování tradic dělají dodnes.

Tradice zdobení vánočního stromku, jak ji známe dnes, pochází z Německa. První zmínka o ozdobeném osvětleném vánočním stromku v místnosti je v Kronice města Brémy z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v řemeslnických domech. Do domácností začal pronikat až kolem roku 1650. V průběhu napoleonských válek se šíří vánoční stromky z Německa do dalších zemí. Nejdříve do měst, poté na venkov, většinou ho přijímají dříve protestanté. Katolická církev považovala zpočátku zdobení vánočních stromků za pohanský zvyk.

Vánoční stromky v Českých zemích

V Čechách a na Moravě má vánoční stromek tradici cca od 40. let 19. století. Nejprve v bohatých pražských měšťanských rodinách, později na venkově. Používány byly živé vánoční stromky, smrčky, jedličky, borovičky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem – jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Kolem roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.

V současné době nejprodávanějšími druhy vánočních stromků v Česku jsou jedle kavkazská (cca 40 – 50 %) a smrk pichlavý (cca 30%).

Stále oblíbenými jsou i domácí druhy – smrk a borovice (po cca 10%).

Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v nyní téměř všechny prodávané vánoční stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Jejich kvalita neustále roste. Při sklizni VS tedy nedochází k poškozování lesů.

Rostoucí zájem o kvalitu životního prostředí a skutečnost, že přírodní vánoční stromky na rozdíl od umělých vánočních stromků nezatěžují životní prostředí, má rovněž příznivý vliv na vyšší spotřebu přírodních vánočních stromků.